vernisáž výstavy VESMÍRNÁ LOUKA

vernisáž výstavy VESMÍRNÁ LOUKA V úterý 30.dubna 2019 byla v přísálí ZUŠ Rokycany zahájena výstava žáků Vlasty Jiravové s názvem VESMÍRNÁ LOUKA

Jde o práce zhruba devadesáti dětí ve věku od 6 do 19 let z oddělení Vlasty Jiravové. Témata se volně prolínají od toho, co je dětem blízké, až po velké neznámo a tajuplno. Jedná se o práce plošné - kresba tužkou, fixem, rudkou, malba pastely suchými, olejovými a rozmývacími, ale i malba temperou a akrylovými barvami. V hodinách děti využívaly i netradiční materiály - papírové ruličky, kartony, různé druhy papírů, ale i různá plastová víčka a další obalové materiály (krabičky, apod.), kterým vdechly nový život tím, že z nich vytvořily něco nového spojováním, lepením a dalším dotvářením dle fantazie. Hravou formou tak vznikaly originální tvorové a objekty.                V hodinách si děti vyzkoušely i různé experimentální metody - zapouštění barev, stříkání barev na velkou plochu - moře, obloha, malbu kuličkami a temperou. Obrázek pak vypadal jako zajímavá mapa - vesmírná louka. A když už se dotkly vesmíru, vytvářely nové a nové planety, které by se mohly skrývat za černou dírou. A když pozorovaly oblohu, vznikla nutnost vyrobit dalekohled a také namalovat temperou vše, co je v něm vidět. Olejovými pastely a kolorovanými kresbami nejmladší děti zachytily návštěvníky z vesmíru, kteří se vydali ze svého světa prozkoumat ten náš. Někdy je to svět krásný, jindy je ztvárněn "bez růžových brýlí".                                                                     Na výstavě lze vidět i rokycanské budovy - nádraží, kostel (objekt z krabic), překrásně kvetoucí sakury (kresba rudkou, koláž z barevného papíru), přílet čápů z jižních krajin (olejový pastel) a jejich hnízdo (objekt z krabic a krabiček, přírodnin a kartonu), zvětšeniny tvorů žijících v trávě (kresby tužkou a pastelem), ptáčky (malba temperou a akrylovými barvami), záhon květin (akrylové barvy na sololaku), moře plné ryb, ale i věcí, které tam nepatří (kombinovaná technika).        Setkání s mimozemšťany neunikly ani děti, když návštěvníkům odkryly své myšlenky ( kresba doplněná malbou, písmem a koláží). Při pozorování se dostaly i do bouře za letní noci (suchý pastel, zapouštění barev do klovatiny, textil). Za noci je příroda úplně jiná (barevný papír, pastel) a při rozbřesku se otevře louka nebo paseka u lesa (malba prstovými barvami), plná motýlů a brouků (kolorovaná kresba), slunce začíná hřát (tempera, otisky rukou).                                   Strom po zimě oživl květy a hnízdy ptáčků, na keři se usadily kočičky. Ptáčci z teplých krajů jsou také zpátky (prostorová práce, kašírování, dotváření peřím, akryl). Vytrhávanky z barevných papírů představují fantastické tvory. Peří je vytvořeno odkrývací technikou (barevný papír, klovatina, suchý pastel).

Rodinu představují kolorované kresby uzavřené do ozdobného papíru, dotvořené srdíčky.

Výstava je doplněna i drobnými pracemi, které jsou v kartonových deskách jako knihy - Zvíře/nezvíře, Šance. Obrázky jsou doplněny i texty. Děti si zkoušely vytvořit vlastní obal na CD/DVD (kolorovaná kresba, malba temperou) či pojednat kelímky na nápoje podle své představy. Dále je k vidění kreslený komiks a plakát "Bez růžových brýlí" (fix, pastel).

Na výstavu srdečně zveme!

Vytvořeno: 8. 5. 2019
Poslední aktualizace: 8. 5. 2019 18:19