OD PRAVĚKU K PICCASSOVI

Výstava žáků Ivany Urbánkové Od pravěku k Picassovi proběhla od dubna do listopadu 2017 v přísálí ZUŠ

Zahájení výstavy duben 2017

Se studenty jsme se vydali  na cestu do světa DĚJIN UMĚNÍ. Snažili jsme se seznámit se všemi historickými etapami, ale jen u některých jsme se zastavili a prozkoumali je trochu hlouběji.

Studovali jsme chápání světa v různých obdobích, způsoby zobrazování, míru stylizace, barevnost a použití materiálů, zkoušeli jsme zpracovávat stejná témata jako v minulosti. Takto jsme se zastavili v PRAVĚKU a napodobovali stylizaci zvířat a lovecké výjevy v jeskynních malbách, rytiny do kostí jsme si vyzkoušeli na sádrových odlitcích, z keramické hlíny jsme modelovali sošky Venuší a jednoduché skulptury zvířat, dále pak nádoby na uchovávání potravin  z období NEOLITU, zdobené vypichovaným geometrickým ornamentem. Další etapou bylo studium EGYPTSKÉ KULTURY, především malířství. Tady bylo opravdu zajímavé sledovat pravidla zobrazování - hierarchii postav, kdy velikost figury záleží na její důležitosti a společenském postavení, kdy perspektiva byla řešena zobrazováním pásů nad sebou, kánon postav - hlava a nohy z profilu, oko a ramena zepředu a nakonec barevnost - plošná s výraznými konturami. Zobrazovali se výjevy ze života faraonů, bohů i obyčejných lidí, bohatě doplňovány hieroglyfy. Téma BABYLONSKÉ VĚŽE jsme oproti egyptskému umění uchopili volněji a vytvořili jsme kolektivní práci, která je inspirována touto bájnou stavbou. Z předantické kultury z oblasti KRÉTY a MYKÉN jsme si vybrali kultovní sošky hadích bohyní. Dále jsme se věnovali STARÝM ŘECKÝM BÁJÍM a ilustrace k nim zpracovávali  jak v keramice - Kapitolská vlčice, tak v  technice proškrabávané klovatiny. Téma starých řeckých bájí   a pověstí se objevuje i v plošném zobrazení ANTICKÉ KERAMIKY, tzv.červenofigurového stylu. Techniku mozaiky, která byla používána samozřejmě už dříve, jsme zkoumali především v období RANĚKŘESŤANSKÉHO UMĚNÍ a studenti si pouze pro vyzkoušení této techniky zpracovali detail s libovolným námětem. STŘEDOVĚK. Naší další zastávkou v časové ose bylo ROMÁNSKÉ UMĚNÍ, konkrétně studijní kresby podle slavné Tapiserie z Bayeux a kombinovanou technikou zpracované iniciály. GOTIKA je zastoupena v malbě portrétů podle dvorního malíře Karla IV.- Mistra Theodorika. A máme tu NOVOVĚK, kdy období RENESANCE bylo zastoupeno pouze mým kostýmem na vernisáži, neboť studium děl takových mistrů, jakým byl Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffael a mnozí jiní si necháme na příště. BAROKO jsem původně neměla v úmyslu zpracovávat, ale protože byla zrovna v té době vypsána soutěž k 300.výročí narození Marie Terezie, začali jsme na tomto tématu pracovat. Většina prací byla odeslána do soutěže, část z nich zdobí naši výstavu.  Období SECESE - kolem roku 1900. Zabývali jsme se skicami květin, studiem plakátů Alfonse Muchy a abychom se co nejvíce přiblížili secesní stylizaci, výstupem byl jednoduchý linoryt. Po secesi jsme se ocitli v různých směrech MODERNÍHO UMĚNÍ. Technikou koláže a kresby jsme si vyzkoušeli snový a lehce absurdní svět SURREALISMU a dlouhou zastávku jsme si udělali v KUBISTICKÉM OBDOBÍ. Každý žák měl za úkol vytvořit svůj kubistický autoportrét, aby tak všichni studenti byli na výstavě zastoupeni svoji podobiznou. Kubistické malbě temperou předcházela studijní kresba tužkou podle reálné podoby, pak stylizace do kubistického pojetí, návrhy barevného řešení a nakonec realizace, jejíž součástí bylo zvětšování vybraného návrhu pomocí čtvercové sítě, abychom správně dodrželi proporce. Máme skupinu nových žáčků, kteří k nám chodí teprve od září a protože na tomto projektu DĚJIN UMĚNÍ jsme již pracovali dva roky předtím, účastní se naší výstavy alespoň svými autoportréty, zpracovanými technikou proškrabávané klovatinové vrstvy, zatírané olejovou barvou. Výstavu doplňují práce inspirované tvorbou Jacksona Pollocka, jde o tzv.AKČNÍ MALBU (cca 50.léta 20.století), kterou si žáci vyzkoušeli vloni při praxi studentky Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Nikoly Vitoušové. I když jsme se nestihli dotknout  všech důležitých etap vývoje dějin umění, věřím, že alespoň tento krátký výlet bude pro studenty velkou inspirací.

Vytvořeno: 1. 1. 2018
Poslední aktualizace: 6. 1. 2018 18:21